Kawa Arabica Meksyk
Arabica Meksyk to 100% Arabica. Kawę tą cechuje czekoladowy posmak, jest ona delikatnie palona
Arabica Meksyk
Kawa w Meksyku uprawiana jest w południowej części kraju, w stanach Veracruz, Oaxaca, Guerrero i Chiapas. Nie wszystkie te miejsca nadają się do produkcji kaw wysokojakościowych, jednak graniczący z Gwatemalą region Chiapas słynie ze znakomitych kaw wysokogórskich. Z tego regionu pochodzi m.in. słynna kawa „słoniowata”, czyli Maragogype. Jej ziarna dochodzą nawet do 2,5 cm długości! Uprawa kawy na wysokości między 1100 a 1500 metrów n.p.m. odbywa się na glebach wulkanicznych z dobrą kombinacją nasłonecznienia, idealnych temperatur i opadów niezbędnych do uprawy kaw Strictly High Grown. Według opinii znawców z tych obszarów pochodzą najlepsze meksykańskie kawy. Oznaczenie SHG EP to Strictly High Grown (uprawa na dużych wysokościach i dzięki temu lepsze właściwości smakowe) i European Preparation (dodatkowe sortowanie ziarna przed eksportem skutkujące wyższą jakością surowca).
Uprawy meksykańskie
Początki kawy w Meksyku przypadają na końcówkę XVIII wieku. Prawdopodobnie, pierwsze sadzonki kawowca przywieźli Hiszpanie z Kuby i Dominikany. Jeśli chodzi o produkcję kawy na szerszą skalę, a więc eksport, to mówi się, że rozpoczął się on w drugiej połowie XIX wieku. Mimo, że początki uprawy kawy w Meksyku nie cieszyły się szczególnym powodzeniem (co w dużej mierze spowodowane było sytuacją polityczną w kraju), tak z biegiem lat ludność zaczęła dostrzegać potencjał w tym surowcu. Stało się to w wyniku przekazania rolnikom plantacji, które w niedługim czasie uczynili źródłem swoich dochodów. Plantacje, na których uprawiana jest kawa w Meksyku to niewielkie powierzchnie – od 1 do 5 ha. Żyzne, wulkaniczne gleby, obfite opady, wysokość położenia terenów uprawnych (od 1100 m n.p.m.) tworzą bardzo dobre warunki do rozwoju kawowców. W takich okolicznościach ziarna arabiki dojrzewają powoli, zaś same zbiory odbywają się ręcznie, co ma ogromne znaczenie na końcowy produkt przeznaczony do sprzedaży. Ważna jest także metoda obróbki kawy, a przeprowadza się ją w Meksyku „na mokro”. Ze względu na klimat i ukształtowanie terenu plantacje kawy położone są w południowo-wschodniej części Meksyku. Plantacje, na których uprawiana jest kawa w Meksyku to niewielkie powierzchnie – od 1 do 5 ha. Żyzne, wulkaniczne gleby, obfite opady, wysokość położenia terenów uprawnych (od 1100 m n.p.m.) tworzą bardzo dobre warunki do rozwoju kawowców. W takich okolicznościach ziarna arabiki dojrzewają powoli, zaś same zbiory odbywają się ręcznie, co ma ogromne znaczenie na końcowy produkt przeznaczony do sprzedaży. Ważna jest także metoda obróbki kawy, a przeprowadza się ją w Meksyku „na mokro”.
Świeżo palona kawa
Nasza kawa jest wypalana na bieżąco lub w momencie złożenia zamówienia dlatego charakteryzuje się bogatym smakiem i niepowtarzalnym aromatem. Kawa sprzedawana przez największe koncerny przechodzi przez długi proces dystrybucji i może minąć nawet kilkanaście miesięcy zanim trafi do konsumenta. A najlepsze, najbogatsze smaki wyczujemy maksymalnie do 3 miesięcy po wypaleniu ziaren! Surowe zielone ziarna kawy mogą leżakować nawet przez kilka miesięcy bez utraty swoich walorów smaku i aromatu, jednak w kawie, która została wypalona, zachodzi proces utleniania, co sprawia, że zaczyna się starzeć. Kawa świeżo palona ma odpowiedni poziom kwasowości, sprawiający, że napar nie jest mdły. Najlepsze kawy nie są jednak kwaśne, a stanowią harmonijne wyważenie słodyczy z goryczką oraz delikatnym posmakiem cytrusów. Zapewniają również intensywność i pełną konsystencję, która zostawia nasze kubki smakowe z delikatnym poczuciem lepkości. Kawa, która jest świeżo palona, cechuje się doskonałym zrównoważeniem wszystkich tych cech. Ziarna wypalone kilka miesięcy wcześniej, nie zachwycą nas tak jak wyjątkowa świeżo palona kawa.
Opis
- Stopień wypalenia
- palenie średnie
- Kwasowość
- średnia
- Profil smakowy
- czekolada,dominująca czekolada z karmelem i posmaku cytrusów
Specyficzne kody
No customer reviews for the moment.